Tým

Kdo kurz organizuje a proč

Kurz Egon vznikl v roce 2016 pod hlavičkou spolku Rosička. Od roku 2017 je organizován pod Prázdninovou školou Lipnice (PŠL) www.psl.cz , která se již 40 let zabývá zážitkovou pedagogikou pro různé cílové skupiny. Programy pro středoškoláky měly v PŠL vždy své pevné místo. Instruktoři, elévové i spolupracovníci Prázdninovky jsou zkušení pedagogové a terapeuti, kteří mají s prací se středoškoláky bohaté zkušenosti.

Víme, jakou roli v dospívání hraje formování ega, můžeme pomoci vykročit na cestě k dospělosti, dokážeme zprostředkovat poznání, jak na ní vytrvat a dosáhnout tak svých cílů.

 


 

Lukáš („boss“)

Lukáš na gymplu
Matematická třída nejlepšího gymplu v Praze. Jsem okouzlený objevováním matematiky a jiných věd. Taky prvních počítačů a férových mezilidských vztahů. Rodina mě podporuje. Vzorňák. Jsem neurotický a mám vadu řeči. Taneční. Zvládám svůj stud. Opakovaně platonicky zamilován. První
cesty do zahraničí bez rodičů. Na mém milovaném táboře jsem už praktikantem. Listopad 1989 a já v maturitním ročníku. Svět se najednou točí úplně jinak. Zjišťuju, že ho můžu ovlivnit.

 

Lukáš 2018
Zaměstnán na Matematicko-fyzikální fakultě UK, učím matematiku a baví mě kontakt se studenty. Fascinují mne ty aha-momenty, kdy člověk objeví úžasnou novou věc. Kromě toho se na naší fakultě starám o studenty s postižením. Jako vedlejší zaměstnání pro radost provozuju masáže a ve volném
čase už dlouhá léta organizuju zážitkové kurzy, jsem zkušený instruktor. V poslední době se zajímám o kultivaci lidských vztahů a sebepoznání prostřednictvím vědomého doteku a pořádám dotekové večery, které vedou člověka k hlubšímu kontaktu s vlastními emocemi. Rád jdu do hloubky, nacházím podstatu, propojuju zkušenosti z různých oblastí, rád se učím novým věcem. Mám tři děti školního věku a rád s nimi trávím čas.

 

Proč dělám Egona?
Pořádal jsem kurzy pro dospělé, pro integrované skupiny lidí s tělesným postižením a bez něj a v roce 2017 i kurz Egon. Všechny ty kurzy mají mnoho společného, jsou plné těch aha-momentů a zakousnou se člověku hluboko pod kůži. Stejně tak se stalo i na Egonu 2017 a proto jdu s nadšením do nového ročníku a moc se na něj těším.

 

 


Jirka

Jirka na střední
Opouštění mého rodného místa. Z vesnice do velkoměsta. Seznamování. Noví lidé. Nový systém. Hledání se. Období bez dohledu rodičů. První piercing. Emo. Petřín. Řízení vlastní ekonomiky. Platonické lásky. Hudba. Metal, rock. Skvělá parta ve třídě. Vymezení vlastních hranic. Taneční. Voda. Nacházení svých limitů. Zábava. První prezentace před publikem. Koncerty. Festivaly. Zlomená srdce. Facebook. Umění být off-line/on-line. Skvělé akce. Radost. Praxe. Můj obor mě baví? Ples. Poslední zvonění. Vědomí, že se o sebe dokážu postarat.

 

Jirka 2018
Jsem typický, občas nepředvídatelný blíženec. Pocházím z malého města ve východních Čechách, kde jsem prožil celé dětství až do odjezdu na střední školu. Jsem milovník přírody, lesů, výletů, čundrů, vodáctví… Povoláním jsem zdravotník. Pracuji v klinické mikrobiologii, kterou jsem si zamiloval na praxi na střední. A stále tomu tak je. K tomu pracuji jako krizový intervent na dětské telefonní krizové lince. Od mala jsem jezdil na tábory, kterých jsem vystřídal spousty. Krátce po maturitě jsem dostal příležitost poznat letní dětský tábor Rosička, kde jsem donedávna působil jako vedoucí oddílu. V současné době si dodělávám odbornost v mikrobiologii. Rád se učím novým věcem. A hlavně rád pracuji na sobě, protože tím můžu jen získat.

 

Proč dělám Egona?
Egona dělám, protože mi to dává smysl. Já sám jsem kurzem pro středoškoláky nikdy neprošel a nyní při tvorbě Egona si uvědomuji, v čem všem mi takový kurz mohl pomoci. Co mi mohl předat, jaké směry mi mohl ukázat, kterými se můžu vydat. A proto dělám tento kurz. Chci účastníkům ukázat možnosti, nabídnout směry. A to vše v nádherném prostředí se skvělými, podobně naladěnými lidmi jak v týmu, tak mezi účastníky. Těším se na společné zážitky, které nás rozhodně neminou.

 


Táňa

Táňa na gymplu
Slovácko. Rodina. Zázemí. Pevná přátelství. Top 5. Kazety. Dopisy. Deníky. Hudba. Motýlci v břiše. První velká láska. Spousta platonických lásek. Zůstávám na gymplu. Volejbal. E-mailová schránka. Hory. Kytara. Davis Cup. Zrod fanouška. Brigády. Taneční. Lyžák. ICQ. Buty. Soudržnost třídy. Třídní dramata. Brusláky. Matematické olympiády. Z praktikantky vedoucí. Tvorba rodokmenu, rodinné příběhy. Plesy. Rock. První mobil. Řidičák. Voda. Dovolené bez rodičů. Maturita. Přijímačky. Radosti. Smutky. Rozmary. Vzrušení. Divokost. Rozhodování. Tvořivost. Tvrdohlavost. Nezdary. Nadšení. Proměny.

Táňa 2018
Jsem děvčica ze Slovácka naplavená do Prahy. Studovala jsem matematické metody v ekonomii a k tomu začala pracovat na Lince bezpečí, největší krizové lince pro děti v ČR. Oba (i tak odlišné) obory si drží mou velkou přízeň už mnoho let. Pořádám tábory, kurzy pro středoškoláky a krizovou
komunikaci pro dispečery záchranných služeb. Lektoruji několik vzdělávacích kurzů zaměřených na sociální dovednosti, rozvoj a sebepoznání a jsem zapojená do projektu preventivního programu pro základní školy. Mám ráda čísla, tabulky, statistiku, šifrování, práci s lidmi, lektorování, dobrou společnost a jakýkoliv sport (minimálně pasivně), svůj rodný kraj a nové výzvy. Potřebuji, aby cokoliv, co dělám, dávalo smysl. Jsem sova.

 

Proč dělám Egona?
Sama jsem absolvovala kurz určený středoškolákům a ráda bych, aby tuto možnost mělo co nejvíc mladých lidí. Předchozí dva ročníky Egona a reakce na něj podporují můj pocit smysluplnosti tohoto kurzu a tím i moji motivaci. Dospívání může být krásné i náročné a přijde mně důležité, aby v tomto věku měli možnost zažít si „dospělejší tábor“. Je to období spousty změn a přibývání povinností – ráda bych středoškolákům skrze Egona nabídla místo a čas pro sebe a bezpečný prostor pro zážitky. Nejvíc se těším na to, jak se budeme vzájemně překvapovat.

 

 


Hanka

Hanka na gymplu

Stěhování z města na vesnici. Klid, příroda, vlastní velký pokoj. Kluci uprostřed noci kradoucí se do mého pokoje tak, aby nevzbudili rodiče. Třída plná holek, jen dva kluci. Soutěžení, výkon, známky, stres. Učení mě moc bavilo, ale to všechno kolem (tlak na výkon, na dobré známky) jsem nesnášela. Půl roku v Miami na střední. Perspektiva. Nadhled. Klid. Maturitní ročník. První léto na lipnickém kurzu. První skupina, do které jsem měla pocit, že patřím. První pocit, že držím svůj život ve svých rukou.

Hanka 2018

Když jsem se vrátila domů v první Lipnice, rodiče říkali „vrátila se nám úplně jiná dcera“. Od té doby studuji na pajdáku obor, který miluju, sociální pedagogiku. Baví mě poznávat, jak je důležité při vzdělávání i vychovávat, dávat prostor přáním, touhám, pocitům a radostem. Při magisterském studiu občas pomáhám vést výuku vysokoškoláků na Lipce v Brně, zajímá mě transakční analýza, facilitace skupin, skupinové reflexe, ženské kruhy, v rámci své diplomky „zkoumám“ J ženskou identitu. Ráda poslouchám příběhy a ráda se z nich učím. Jsem vášnivá lezkyně. Nejradši mám ticho pod skálou, vůni lesa a cinkající karabiny.

 

Proč dělám Egona?

Nejen kvůli té větě, kterou jsem od rodičů pak často slýchala – že jsem se z kurzu vrátila úplně jiná. Byly to i další zkušenosti s Prázdninovkou a se zážitkovou pedagogikou, které mě přivedly na současnou vysokou školu a moji novou cestu lektorky. Už od svých 18ti jsem chtěla nějakým způsobem „předat“ svůj zážitek kurzu dál, povědět o tom, co všechno mě to naučilo a ukázalo… Až mi došlo, že to nejde předat, to se musí zažít.

 

 


Janka

Janka na gympli
Sťahovanie. Strojček na zuboch. Vlasy vždy v prísnom cope. Neistota. Súčasť kolektívu. Chmeľová brigáda. Vylúčenie z kolektívu. Pokec. ICQ. Opäť prijatie do kolektívu. Silná partia. Priateľstvá. Bombura. Divadlo. Nízke Tatry. Túry. Bicykel. Čertovica. Chaty. Tancovačky. Spev. Tanečná. Knihy. Dlhé debaty. Harry Potter. Vodičák. Kytica ruží. Kam ďalej?

Janka 2018
Z menšieho mesta presťahovaná v Bratislave. Objavuje krásy mesta, krásy práce. Občas si nie je istá sama sebou, ale vie to priznať a povedať. Už vyštudovaná politologička, ktorá zostala v odbore. Má za sebou pár politických kampaní. Stavia a vymýšľa komunikačné stratégie, prekladá právničinu do človečiny a píše tlačové správy. Láka ju IT svet. Vie povedať názor. Ešte stále sa jej stane, že nevie odhadnúť čas. Bavia ju ľudia, keď vidí, že rastú. Viac sa smeje.

Prečo Egon?
Bola som raz vypomôcť na Egonovi. Pripravovala jeden večer. Videla ako decká vyrástli. Ako dokázali rozprestrieť krídla. Ako sa našli. Verím, že čím skôr príjmu to, akí sú, tým skôr nájdu svoju cestu, po ktorej sa im bude najlepšie kráčať.

 

 

 


Adam

Adam na gymplu
Bydlím u rodičů, takže maximální komfort. Pořád přemýšlím, jakým směrem se chci v životě vydat. Na školu trošku kašlu. Strávil jsem půl roku v Americe. Mám nejlepší třídu na gymplu. Vystřídal jsem nespočet sportů a nakonec jsem skončil u cvičení na hrazdách. První kalby. Dlouhé vlasy, pokusy o vousy. Super kamarádi. Žádné povinnosti. Taneční. Plesy. Voda. Super život – nic mi nechybí.

 

Adam 2018
Pořád na gymplu. 🙂

 

Proč dělám Egona?
Sám jsem kurz pro středoškoláky zažil a tak chci předat tento zážitek dál. V mnoha věcech mi to pomohlo a myslím, že pohled z druhé strany barikád mi dá zase něco jiného. Toto období je zásadní v životě člověka, dělá některá zásadní rozhodnutí a je důležité, aby o nich přemýšlel do hloubky. Nejvíce se těším na to, že budu mít možnost ovlivňovat program a už nebudu “jenom” přihlížet.